Antik Dev Kedi: Kılıç Dişli Kaplan

Antik Dev Kedi: Kılıç Dişli Kaplan

Antik Dev Kedi: Kılıç Dişli Kaplan

Bilimsel adı “Smilodon californicus” olan antik dönemde yaşamış dev bir kedi türüdür. İlk Smilodin fosili 1928 yılında Güney Amerikada bulunmuştur. Ancaki sonraki yıllarda Kuzay ve orta Amerika dahil olmak üzere tüm kıtada Smilodin fosili bulunmuştur. İsmini fotoğraftaki kılıç gibi keskin ve sivri ön iki dişinden almıştır. Bu iki dişin uzunluğu yaklaşık 22 cm’yi bulabildiği görülmüştür. Ayrıca bu iki ön dişin kemik yapısı diğerlerine göre oldukça serttir. Smilodilerin bu iki dişini avının boynuna sapalayarak avını kan kaybettirerek öldürdüğü tahmin edilmektedir. Smilodinler’in toplu olarak yaşadıkları ve avlandıkları düşünülmektedir. Kanıtlar ve fosil bulguları sonucunda 4 myö ile 10 bin yıl öncesie kadar Dünyada hüküm sürdükleri anlaşılmaktadır. Buzul çağında bilinmeyen bir nedenle ortadan aniden kayboldular.

Yetişkin bir smilodon 600kg ağırlığa 2.75m uzunluğa erişebilmekteydi. Çenesini 120 derece açabiliyorlardı. Bilgisayar modellemelerine göre koşarak kısa sürede 50km’nin üzerinde bir hıza ulaşabiliyordu. Arka ayaklarının ön ayaklarına göre daha kisadır, bu nedenle ileriye doğru 3-3,5 metre zıplayabildikleri düşünülüyor. Muhtemelen çizgili veya benekli bir kürke sahiplerdi. Dev kurt gibi yırtıcılarla mücadele halindeydi. Yaşasaydı rahatlıkla günümüzde bir aslanı parçalayabilirdi. Amerika devesi, kanada geyiği, karaca, bizon, at, dev tembel hayvan ve mamut gibi hayvanlarla beslenirlerdi.

Hazırlayan: Burak Özen (Yaşamın Kökeni Editörü)

Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Kimbilir dünya varolursa bundan 1.000 yıl sonra bugün günümüzde yaşamakta olan nice hayvan için bu ifadeler kullanılacak. Maalesef insanoğlu dünyayı çok bencilce kullanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.