İlk İnsanın Yiyeceği Beyin

Yeni bir araştırma, ilk insanların yakaladıkları avların her yerini yemeye çalıştıklarını, özellikle de beyin yemeyi çok sevdiklerini ortaya koydu. Afrika’daki kazılar, Homo erectus’un et düşkünü olduğunu ve hiçbir beyni yemeden bırakmadığını gösterdi.
Kenya’da birçok tarih öncesi fosile ulaşan antropologlar, Doğu Afrika’da yaşamış olan atalarımızın özellikle antilop beynine düşkün olduğunu ortaya çıkardı.

ABD’nin Baylor Üniversitesi’nden araştırmacı Joseph Ferrato ve meslektaşları, ilk insanların leşlere düşkün olduğunu ve büyük hayvanlardan geriye kalan vücut parçalarını bile yediklerini tespit etti.

PLoS ONE dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, antropologlar yaptıkları kazılarda üç grup halinde gömülmüş fosillere ulaştı. Fosiller, modern insanın atalarından Homo erectus’un nasıl avlandığı ve avını nasıl değerlendirdiği hakkında önemli bilgiler sundu.

Araştırma, avlarının beyinlerini yiyen H.erectus’un, beyindeki yağlı kısım sayesinde fazladan enerji depoladığını ve bir sonraki günün avı için ek enerji bulduklarını gösterdi. Yeni araştırma, hayvan kemiklerinin üzerinde çeşitli av aletlerinin izlerini bulunduran kemiklerin ortaya çıkarıldığı geçmişteki araştırmalarla da uyum gösterdi.

Sonuçlar, ilk insanların yetenekli avcılar ve ete düşkün olduğunun altını çizdi.
By Piero.
Kaynak: ntvmsnbc