Kategoriler
Webmaster Wordpress

Leverage browser caching Çözümü

Leverage browser caching Nedir ?

Leverage browser caching, Aslında söylenmek istenen tarayıcının ön bellekleme özelliğinden yararlanılması olayı çok farklı durum değil hepimizin uzaktan yakından kullandığı sistemlerde gerek özel gerekse hazır olarak kullandığı eklentilerde ‘cache’ sistemini duymuşuzdur, günün belirli saatlerinde boşaltıp sitemizi yenilemeyi unutmadığımız sistem, Aslında sistemimizde bulunan tüm sayfaları html şekliyle kayıt edip php’lerden arındırıp kullanıcılara html arayüzünden aynı fiziksel görünüm altında web sitesini sunması olayıdır. Sitemizin hız ve performans konusunda en önemli kısmı bu sorun içermektedir.

  • Yaklaşık Performans Etkisi : %20
  • Yaklaşık Hız Etkisi : %25

Tarayıcı önbelliğinden yararlanmak için özel sistemler yazdırıp sitenizde kullanabilirsiniz, veya hali hazırda ki kullanıcılar tarafından sunulan önbellekleme eklentilerini kullanabilirsiniz. Fakat öncesinde daha basit bir önbellekleme sistemini kendiniz tasarlayabilmeniz için .htaccess yardımıyla bir kaç işlem yapabilirsiniz. Bu işlemler sisteminizde bulunan resimleri , oyun , video dosyalarını cacheleyerek kullanıcılara yeniden yeniden sunmak yerine tek seferlik sunma imkanı sağlayabilir.

Özel sistem ile yazılmış web siteleri için aşağıda vericeğim kodları .htaccess adında bir dosya oluşturak sitelerinin anadizinine göndermeleri,

.htacccess Kodları

ExpiresActive On
 ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
 ExpiresByType text/html "access plus 1 seconds"
 ExpiresByType image/x-icon "access plus 2592000 seconds"
 ExpiresByType image/gif "access plus 2592000 seconds"
 ExpiresByType image/jpeg "access plus 2592000 seconds"
 ExpiresByType image/png "access plus 2592000 seconds"
 ExpiresByType text/css "access plus 604800 seconds"
 ExpiresByType text/javascript "access plus 86400 seconds"
 ExpiresByType application/x-javascript "access plus 86400 seconds"

 Header set Cache-Control "max-age=172800, public, must-revalidate"

Bu şekilde eklemeleri yeterli olacaktır.

WordPress Kullanıcıları için Çözüm

Üstteki metodu aynen kendi sisteminize sizde entegre edebilirsiniz fakat, bazı sunucularda wordpress alt yapısı ile çalışan sistemler bu kodları desteklemediği için sitenizde görsel sorunlar meydana getirebiliyor bunun önüne geçmek için daha profesyonel derecede kodlanmış olan eklentileri kullanmanızı tercih ederim.

Tercihen Eklentiler

Eklentilerini kullanabilirsiniz.

“Leverage browser caching Çözümü” için 5 yanıt

Merhaba. Gerçekten WordPress kategorisindeki yazılarınızı kaliteli buldum. Yaşınıza göre gayet bilgili görünüyorsunuz. Özellikle demo ve kodları indir şeklinde yaptığınız çalışma çok kolaylık sağladı. Normalde yorum atmam, varsa reklamlar v.s.. işime yarayan sitelere reklamları vasıtası ile teşekkür ederim, ancak sizde reklam da göremedim. Ben de yorum attım. Teşekkürler, Allah razı olsun.

Bir nebze olsun yarar sağlamışsak ne mutlu bize, Takipçim olmanızdan ötürü ayrıca teşekkür ederim. Saygılar Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir