Kategoriler
İlgi Çekenler

NASA’nın 2030 Yılına Kadar Kuracağı Ay Üssü Projesi: “Luna Gaia”

NASA’nın 2030 Yılına Kadar Kuracağı Ay Üssü Projesi: “Luna Gaia”

Üzerinde yaşadığımız Dünya’nın tek doğal uydusu olan Ay, binlerce yıldır insanoğlunun ilgisini çekmiş gök cisimlerinden birisidir. İnsanoğlu ilk defa 1969 yılında, ABD’li üç astronot’un ayak basmasıyla Ay’a iniş yapmıştı. Apollo programlarıyla insanlığın Ay’a iniş hayalini gerçekleştiren NASA, şimdilerde Ay’a bir üs kurma projesiyle karşımıza çıkıyor.

16. yüzyılda Avrupadan Amerika kıtasına giderek çeşitli koloniler kuran İspanyollar gibi ABD’lilerde yeni bir insan kolonisini Ay’da kurmayı planlıyor. Ayrıca ABD dışında Çin ve Rusya gibi birçok gelişmiş ülke de kendi Ay üslerini kurma kararı aldılar. Amerikan uzay ve havacılık dairesi NASA, 2030 yılına kadar kuracağı Ay üssü programını Dünya kamuoyuna duyurdu. NASA’nın kuracağı Ay üssünün adı “Luna Gaia.” Üs içinde 11 astronot dışarıdan yardım almadan 18 ile 36 ay kadar Dünyadaki gibi benzer şartlarda yaşayabilecekler. Tam bir çevre dostu olacak olan bu Ay üssü, iki farklı misyonu birden üstlenecek. Maden çıkartma ve bilimsel deneylerin yapılması. Luna Gaia üssünde Ay yüzeyindeki regolit adı verilen kayaçlardan helyum elementinin bir izotopu olan Helyum-3 çıkartılacak ve bu değerli maden kargo gemileri ile Dünya’ya taşınacak. Ayrıca burada Dünyada yapılamayan birçok bilimsel deneye ve araştırmaya da imza atılacak.


Üssün Ay üzerindeki konumu henüz belirlenmemiş olsada güney kutbunda bir kraterin içinde kurulması planlanıyor. Özellikle neden güney kutbu? Bu sorunun iki cevabı bulunuyor. 1.si Ay’ın yörüngesinde dolanan uydularla yapılan Spektrum ölçümleri güney kutbunda donmuş halde su olabileceğini gösteriyor. Böylece donmuş halde ki bu su, üs’te bulunan astronotların en temel iki ihtiyacını karşılamış olacak. Oksijen ve içme suyu. 2.si ise Kutuplara gelen zararlı UV ışını miktarı ekvatora göre çok daha az oluyor. Ay’ın bir atmosferi olmaması nedeniyle Güneşten gelen zararlı solar radyasyonundan bu Ay üssü çok daha az etkilenmiş olacak. Peki üs neden bir krater içine kurulacak? Luna Gaia krater içinde kurulunca, Güneş fırtınalarından minimum seviyede etkilenmiş olacak.

Enerji, Hava ve Su

Luna Gaia üssünün enerjisi Güneşten elde edilecek. Kraterin dış çeperine konumlandırılacak dev aynalar, belli bir açıyla güneşten gelen ışığı güneş panellerine yansıtacak. Aynalardan yansıyan ışık sayesinde Güneş panellerindeki ışık pilleri elektrik üretimi yapacak. Böylece günün her saati üs için gerekli elektrik üretilecek.

Yer Alacak Modüller

Üs’teki modüllerinin bir çoğunun şişebilir olan ve Kevlardan daha dayanıklı bir materyal olan Vectran’dan yapılması planlanıyor. Bu materyal sayesinde Dünyadaki gibi 1 atm’lik atmosfer basıncı elde edilecek. Bu sayede krater içindeki inanılmaz sıcaklık farkından da astronotlar hiçbir şekilde etkilenmeyecek. Üs içindeki her bir modül Vectran ile kaplı bağlantı yollarıyla birbirine bağlı olacak. Üs şekil olarak altıgen biçimde olacak. Figürde de görüldüğü gibi üssün orta kısmındaki modülde, astronotların günlük rutin işlerini yapacakları sosyal alan yer alacak. Bu alan içinde bir adet revir, malzeme depoları, wc ve duş odaları, mutfak, yemek odası, spor ve fitness salonu ile dinlenme odaları yer alıyor olacak. Merkezdeki sosyal yaşam alanı dışındaki diğer modüller ise şöyle; 2 adet sebze ve meyvelerin yetiştirildiği sera alanı, 1 adet balık tankı, 1 adet yosun tankı, 1 adet bilim laboratuvarı ve son olarak 1 adet yaşam destek ünitelerinin yer aldığı modül.

Gıda Üretimi

Luna Gaia’da astronotlar besinlerini kendileri üretecekler. Sera alanında sebze ve meyve yetiştirecek olan astronotlar, “spirulina” adı verilen bir tür yosun ile “Tilapia” adında Afrikaya özgü bir tatlı su balığını da yetiştirecek.

Hazırlayan: Burak Özen (Yaşamın Kökeni Editörü)

NASA’nın 2030 Yılına Kadar Kuracağı Ay Üssü Projesi: “Luna Gaia”
NASA’nın 2030 Yılına Kadar Kuracağı Ay Üssü Projesi: “Luna Gaia”

“NASA’nın 2030 Yılına Kadar Kuracağı Ay Üssü Projesi: “Luna Gaia”” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir