WordPress Kategoriye Özel Single

Bugün ki yazım da Kategoriye özel Single sayfasından bahsedeceğim aslında bahsetmek istememdeki en büyük amaç bugün bir sorunla karşı karşıya kaldığımdı, normal de internet üzerinde ki Türkçe kaynakların büyük kısmında (doğru olanı ben bulamadım),  kategoriye özel sayfa şablonlarının tamamında get_header kodu ve if else kullanımında bir hata söz konusu olmuş, sanıyorum ki bunun sebebi wordpress 3.7’den sonra kategori şablonunda değişikliğe gitti. Araştırmalarım sonucunda bulduğumuz kodlamaları web sitesi içerisine eklediğimizde oluşan sorunlardan birisi tek konu içerisinde 2 veya daha fazla konunun aynı anda görüntüleniyor olması görselliğin kötülüğünden ziyade javascript kodlarının tamamı bu noktada pasif konuma geçiyor, ve sistem boylu boyunca bozuluyor. Birazdan anlattığım şekilde işlem yaptığımız da hem bu hatayı çözmüş olacağız hemde kategorileriniz için ayrı ayrı single sayfası oluşturabileceğiz.

Kategoriye Özel Single Nedir ?

Bu işlem genelde kişilerin kendi temalarında kullanım şeklidir, Temayı tanır ve nerde ne yapacağını daha iyi bilir. Örnek vermek gerekirse Benim sitemde 5’in üzerinde kategorilerin farklı yazı sayfaları mevcut örnek vereyim,

iPhone 6 Teknik Özellik

iPhone 6 İnceleme

Leverage browser caching Çözümü

Uzay Araçları

dikkat ettiyseniz birbirinden farklı 4 kategoriye ait bu 4 yazının tümünün sayfa iç kısımları birbirinden farklı kodlaması size kalmış dilediğiniz gibi geliştirmek sizin elinizde, ben şimdi işlemleri nasıl yapacağımızı adım adım anlatacağım, Başarılar.

1.Adım

Single.php Dosyamızın yedeğini alıp açıyoruz. İçerisindeki herşeyi silerek aşağıda ki kodları ekliyoruz.

<?php
$post = $wp_query->post;
if (in_category(418)) {
include (TEMPLATEPATH.'/single-1.php');
return;
}
if (in_category(12)) {
include (TEMPLATEPATH.'/single-2.php');
return;
}

if (in_category(112)) {
include (TEMPLATEPATH.'/single-3.php');
return;
}
if (in_category(427)) {
include (TEMPLATEPATH.'/single-4.php');
return;
}
else { include(TEMPLATEPATH . '/single-normal.php');
}
get_header(); ?>

Kodlarımızı bu şekilde ekleyip kayıt ediyoruz.

daha sonra tema içerisinde single-normal.php diye oluşturup yedeklediğimiz kodları içerisine ekliyoruz.

418,112,427,12 diğer kategorilerimizin ID numaraları

418 numaralı kategori için single-1.php dosyası tanımlanmış yani 418 numaralı kategoriye girdiğimiz vakit single-1.php dosya yazı sayfası açılacak single-1.php adında bir dosya oluşturup ftp içerisine gönderdikten sonra içerisinde düzenlemeleri yapıp, kategoriye özel sayfanızı özelleştirebilirsiniz.

İşlemimiz bu kadar, Özellikle 4 tane kategori single şablonu ekledim ki 2’den sonra ki eklemeler de problem çıkartabiliyor stabil ve sorunsuz şekilde yukarıda ki kodlar aracağılıyla kullanabilirsiniz.

Kolaylıklar Dilerim.